Najczęstsze błędy popełniane w trakcie instalacji ogrodzeń z paneli oraz siatki: Czego unikać?
Prawidłowy montaż ogrodzenia wymaga m.in. szczegółowego planowania, wybrania odpowiednich materiałów, odpowiedniej instalacji wszystkich elementów i wykonania drenażu. W przeciwnym wypadku nie będzie spełniać swojej funkcji lub może ulec uszkodzeniu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas instalowania ogrodzeń z siatki i paneli oraz w jaki sposób można im zapobiec?
Prawidłowy montaż ogrodzeń – podstawowe informacje
Profesjonalny montaż ogrodzenia z siatki lub z paneli zapewnia nie tylko wysoką wytrzymałość, a co za tym idzie długowieczność, ale również funkcjonalność i estetyczny wygląd. Dodatkowo prawidłowy montaż ogrodzeń eliminuje konieczność wykonywania czasochłonnych i kosztownych poprawek. To najważniejsze powody, dla których warto poznać typowe błędy montażowe i sprawdzone sposoby na uniknięcie nieprawidłowych metod instalacji.
Montaż ogrodzenia z siatki lub paneli – brak starannego planowania
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z instalacją ogrodzenia, należy wykonać szczegółowy plan. To pierwszy i najważniejszy krok, który bezpośrednio wpływa na każdy kolejny etap. Jakie są typowe błędy popełniane podczas planowania?
- Niedokładny pomiar powierzchni należy do najczęstszych pomyłek. Niestety wiele osób wykonuje to zadanie nieprawidłowo. Wynika to m.in. z pośpiechu, użycia nieodpowiednich narzędzi, przeprowadzania pomiaru tylko przez jedną osobę i braku powtórnych pomiarów.
- Kolejnym błędem podczas planowania jest pominięcie formalności. W niektórych przypadkach montaż ogrodzenia panelowego 2D i 3D oraz z siatki może wymagać dodatkowych pozwoleń. Niedopełnienie niezbędnych formalności prowadzi do opóźnień, a nawet kar finansowych.
Wybór nieodpowiednich materiałów niskiej jakości
Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiednich materiałów. Wszystkie elementy do wykonania ogrodzenia z siatki lub paneli ogrodowych muszą być dopasowane do warunków klimatycznych. W Polsce doskonale sprawdzają się ogrodzenia wykonane m.in. z drutu ocynkowanego odpornego na działanie warunków atmosferycznych i korozji. Innym błędem jest niedopasowanie materiału do planowanego zastosowania. Przykładem może być wybór siatki z dużymi oczkami do wykonania ogrodzenia dla niewielkich zwierząt (np. ptaków).
Nieprawidłowy montaż słupków, siatki lub paneli
Słupki to kluczowe elementy konstrukcyjne ogrodzeń odpowiedzialne m.in. za sztywność, wytrzymałość, trwałość i przede wszystkim nośność. Niestety ich niewłaściwe ustawienie prowadzi do wielu problemów.
- Wiele osób ustawia słupki na nierównej wysokości. Taka instalacja prowadzi nie tylko do nieestetycznego wyglądu, ale również do osłabienia stabilności całej konstrukcji.
- Kolejnym błędem jest niedokładne wypoziomowanie słupków. W takim przypadku istnieje ryzyko przechylenia ogrodzenia, co bezpośrednio wpływa na trwałość konstrukcji. Oddziaływanie sił zewnętrznych, w tym silnego wiatru może doprowadzić do przewrócenia ogrodzenia.
Kolejnym typowym błędem jest nieprawidłowy montaż siatki lub paneli ogrodzeniowych. Chodzi zarówno o umieszczenie paneli pod niewłaściwym kątem, jak i o nierówne odstępy między panelami.
Panele ogrodzeniowe lub siatka powinny być zamontowane równo i precyzyjnie, tak aby całość wyglądała estetycznie oraz była funkcjonalna.
Brak drenażu, nieprawidłowy prześwit i pomijanie barwienia lub uszczelnienia
Całkowity brak lub wykonanie niewystarczającego drenażu to kolejny, często popełniany błąd. Tymczasem woda, która gromadzi się wokół słupków, może powodować korozję. W praktyce oznacza to osłabienie całej konstrukcji. Kolejnym problemem wynikającym z braku drenażu jest powstawanie zastojów wodnych w różnych miejscach.
Następnym, często popełnianym błędem są nieprawidłowe prześwity prowadzące do problemów związanych z funkcjonowaniem ogrodzenia. Zbyt małe prześwity najczęściej prowadzą do tarcia np. bramy o podłoże. Niektóre siatki i panele ogrodzeniowe mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych.
Prawidłowy montaż ogrodzeń – gwarancja długowieczności
Do najważniejszych błędów popełnianych podczas montażu ogrodzeń zaliczamy m.in. brak szczegółowego planowania, wybór nieodpowiednich materiałów, nieodpowiedni montaż słupków, siatki i paneli, brak drenażu oraz zabezpieczenia antykorozyjnego. Jeśli unikniemy tych błędów, nie tylko przyspieszymy cały proces instalacji, ale również obniżymy całkowity koszt. Ponadto prawidłowy montaż gwarantuje długą żywotność i pełną funkcjonalność ogrodzenia.
W razie dodatkowych pytań dotyczących ogrodzeń panelowych 2D, 3D i z siatki zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi doradcami Lun Fix, którzy z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego rozwiązania.