Szczegóły wyboru siatki dla klatek i wolier
Dla wszystkich, którzy zajmują się hodowlą królików, nutrii, kurczaków, przepiórek, powstaje kwestia produkcji klatek. Coraz częściej zarówno początkujący hodowcy, jak i profesjonaliści decydują się na samodzielne wytwarzanie klatek dla zwierząt. Ma to wiele zalet – takie klatki będą w pełni spełniać twoje wymagania dotyczące wymiarów i konstrukcji. Ponadto będą kosztować znacznie taniej niż gotowe klatki. Jednak w przypadku samodzielnego wytwarzania klatek istnieje potrzeba rozwiązania szeregu problemów, w których hodowcy nie zawsze są profesjonalistami. Jeden z takich problemów (i być może najważniejszy ze wszystkich) dotyczy wyboru właściwej siatki dla klatek.
Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności
Podczas wytwarzania klatek dla ptaków i zwierząt należy pamiętać, że obornik gromadzi się na dnie klatki. Klatki wymagają czyszczenia, w związku z tym są regularnie narażone na działanie wody i detergentu. Ponadto zwierzęta są podatne na szybkie rozprzestrzenianie się infekcji, i trzeba będzie dezynfekować klatki. Na podstawie powyższych czynników najlepiej jest stosować do produkcji klatki siatkę zgrzewaną z drutu ocynkowanego niskowęglowego. Jest to siatka o podwyższonej wytrzymałości, odporna na niekorzystne wpływy środowiska (wilgoć, zmiana temperatury). Wyprodukowane z tej siatki klatki mogą być łatwo i szybko zdezynfekowane za pomocą palnika. Niewątpliwym plusem wytwarzania klatki z siatki zgrzewanej jest to, że zwierzęta nie mogą jej gryźć.
Sklep internetowy „Lunfix.pl” oferuje siatkę zgrzewaną ocynkowaną. Dla partii hurtowych są znaczne zniżki:
- z oczkami od 6 mm;
- o średnice od 1,2 do 2,5 mm;
- wysokość rolki: 1 m, 1,5 m, 1,8 m, 2 m – możesz wybrać potrzebującą wysokość siatki w zależności od rozmiarów tworzonej klatki.
Siatka na klatki dla królików
Dla ścian króliczarni można użyć siatki o dużym oczku – 25×25 mm i oczku 25×50 mm dla brojlerów króliczych (średnica drutu 1,6-2 mm), aby uniknąć nadmiernego zużycia materiału. Ogrodzenia z paneli drucianych w komplecie z siatką zgrzewaną ocynkowaną o oczkach 25 mm są również stosowane jako klatki dla królików.
Podłoga dla klatki jest wykonana z drobno-oczkowej siatki — 13х13, 16х16 lub 19х19 mm (drut powinien mieć grubość 1,4 mm , aby króliki nie przecinały łap). Dla królików rasy kalifornijskiej podłoga może być wykonana z siatki o oczkach 20×20 mm, ponieważ mają puszyste łapy. Króliki mogą mieć różne choroby, jeśli cały czas znajdują się na podłodze z siatki drucianej, dlatego często podłoga w króliczarni jest połączona. Część podłogi jest wykonana z drewna, część z siatki. Drewniana część podłogi jest układana pod niewielkim nachyleniem w kierunku miejsca wykonanego z siatki, w którym spływają odpady.
Siatka na klatki dla nutrii
Ściany klatek dla nutrii są okryte siatką o szerokości oczka nie większej niż 40-50 mm. Pożądano jest wykonać podłogę w klatkach z siatki o oczku 25×25 mm. Średnica drutu siatki wynosi 2 mm i więcej. Klatki z siatki dla nutrii mają znaczną przewagę nad betonowymi klatkami pod względem kosztów i łatwości konserwacji. Zwykle klatki dla nutrii są wyposażone w małe platformy z siatki do chodzenia i basen.
Siatka na klatki dla kurczaków
Siatka o wymiarach oczka nie więcej niż 16×16 mm, 12,7×25,4 mm (średnica drutu 1,4 mm). Siatka do podłogi klatek o oczku 12,5×25 mm (średnica drutu od 1,4 do 1,6 mm). Średnica drutu siatki wynosi 2-3 mm. Na podłodze z zewnątrz klatki robi się małą rynnę do zbierania jaj. Sama podłoga jest wykonana pod niewielkim nachyleniem.
Szczególności wytwarzania klatek dla przepiórek
Podczas produkcji klatek dla przepiórek należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar oczek w siatce, oczka powinny być wystarczająco małe, aby zapobiec ucieczce ptaków.
Ściany klatek są wykonane z siatki o oczku 16×16 mm, 12.7х25.4 mm (średnica drutu 1,4 mm). Rozmiar oczka w siatce podłogowej wynosi 12,7х12,7; 12.7х25.4 mm (średnica drutu od 1,4 mm do 1,6 mm).
Doświadczeni hodowcy przepiórek nie zalecają robić wszystkie ściany klatki z siatki. Te ptaki są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, dlatego zaleca się wykonanie zamkniętych ścian bocznych i tylnych. Albo całe pomieszczenie, w którym trzymane są ptaki, powinno być chronione przed hałasem i przeciągami. W takim przypadku klatki mogą być wykonane w całości z siatki.
Jak wybrać stopień ocynkowania siatki dla klatek
Siatka zgrzewana jest zabezpieczona przed korozją powłoką cynkową, od 10 do 130 g/m2. Im większa ilość cynku będzie na siatce i im lepsza jakość ocynkowania, tym mniej siatka będzie podatna na korozję, uszkodzenia przez zwierzęta i inne szkodliwe wpływy środowiska, tym dłużej będzie używana. W zależności od sposobu nakładania cynku siatki są podzielone:
- na ocynkowane ogniowo, zarówno przed jak i po zgrzewaniu;
- ocynkowane elektrolitycznie po zgrzewaniu.
Podczas produkcji klatek najlepiej jest wykorzystać siatkę ocynkowaną ogniowo. Ona ma warstwę cynku 50 i 130 g/m2. Siatki z warstwą cynku 10 i 20 g/m2 są znacznie tańsze, ale budowa klatek wymaga siatek zgrzewanych z droższą powłoką antykorozyjną. Do ścian klatek zalecamy stosowanie siatki z powłoką cynkową 50 g/m2, a do podłogi z większą powłoką antykorozyjną 130 g/m2. Klatki wykonane z tego typu siatek przetrwają ponad 10 lat.