Lun Fix
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Poradnik: Jak wybrać właściwą szklarnię?

Blog Lun Fix
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Poradnik: Jak wybrać właściwą szklarnię?

Ogrodnictwo przeżywa w ostatnich latach duży rozkwit i coraz szybciej się zmienia. Kwarantanny, wojny, zmiany klimatyczne i rosnąca drożyzna są ich katalizatorem. Już nikogo nie dziwi nowy podmiejski domek, a przy nim szklarnia ogrodowa. 

W tym artykule przedstawię Ci jak najwięcej faktów i porad, tak byś mógł wybrać najlepszą szklarnię do swoich potrzeb.

 

Po co mi szklarnia, czyli co będę uprawiać w swojej szklarni ogrodowej?

 

Aby móc wybrać właściwy rodzaj i wielkość szklarni musisz odpowiedzieć na wiele pytań, ale najważniejsze z nich to: co będę uprawiać w swoim “domku dla roślin”? Jeśli warzywa i/lub owoce to oznacza wymagające uprawy i dla zadowalających plonów potrzebna będzie optymalizacja na każdym kroku. Rośliny ozdobne mogą być mniejszym wyzwaniem. Na pewno musisz sprawdzić czy w twojej strefie klimatycznej masz szansę stworzyć im optymalne warunki do wzrostu i dostosować pod to parametry szklarni.

 

Jaki rozmiar szklarni wybrać?

 

Oczywiście musisz uwzględnić wielkość wygospodarowanego terenu w ogrodzenie. Pamiętaj o podstawowych warunkach lokalizacji: wybierz nasłonecznione miejsce, szczególnie pod uprawę warzyw. Nie stawiaj szklarni przy granicy działki, ogrodzeniu itp., uważaj ewentualne złamane gałęzie czy śnieg zjeżdżający z dachu. Szklarnia ogrodowa o dużym areale może być zbyt pracochłonna przy uprawie.

 

Jaki materiał wybrać na szklarnię?

 

Konstrukcja musi być solidna, burze są coraz gwałtowniejsze. W relacji wytrzymałość/cena zdecydowanie wygrywa stal. A co na dach szklarni? Tu do wyboru mamy kruche szkło, cienką folię znaną z “foliaków” i poliwęglan. Zdecydowanie polecam poliwęglan na szklarnię. Jest sprężysty, doskonale izoluje i jest niemal zupełnie przeźroczysty.

 

Jaką grubość pokrycia wybrać do szklarni z poliwęglanu?

 

Poliwęglan na szklarnie wybierz najgrubszy na jaki pozwala Ci budżet. Grubszy poliwęglan lepiej izoluje termicznie i jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Szklarnię czy tunel z poliwęglanu możesz zawsze przewietrzyć, ale dogrzać jest o wiele trudniej. Im chłodniejszy jest u Ciebie klimat, tym ważniejszy jest grubszy materiał poszycia.

 

Szklarnia z poliwęglanu - jaki szkielet wybrać?

 

Sam kształt to sprawa wtórna, czy to tunel z poliwęglanu czy może “coś na kształt domu”. Kluczowe jest tutaj ograniczenie ilości połączeń, dlatego do szklarni typu tunel łuki są gięte z jednego elementu metalowego profilu. Szklarnie z serii Garden są spawane. Drugim kluczowym czynnikiem jest odstęp pomiędzy profilami - nie może być za duży, bo arkusz poliwęglanu komorowego nie będzie miał dostatecznego podparcia. Dlatego szklarnie Lun Fix mają poprawioną konstrukcję i profile poprzeczne znajdują się co 66 cm, a nie jak w tańszych modelach co 100 cm. 

 

Ochrona przed przegrzaniem szklarni

 

Tunel z poliwęglanu czy każdy inny rodzaj szklarni można przegrzać, co może skutkować utratą upraw. W tym celu w naszych szklarniach w standardzie są zamontowane dwa okna w drzwiach - pozwalają one na skuteczne przewietrzanie. Szklarnie ogrodowe 8 m lub dłuższe poleca się dodatkowo wentylować oknami dachowymi do szklarni. Obsługę szklarni można sobie ułatwić instalując samootwieracz termiczny

 

Montaż szklarni

 

Przy wyborze rodzaju produktu szklarnia ogrodowa warto uwaględnić nakład pracy na jej poprawną instalację. Po pierwsze szklarnia z poliwęglanu Lun Fix przyjeżdża z już prefabrykowanymi frontami oraz poprzecznymi elementami konstukcyjnymi. Twoim zadanie jest prostsze, nie musisz dosłownie każdego elementu skręcać śrubkami. Przekłada się to też na trwałość. Szklarnię z poliwęglanu 3x6 zmontujesz w cztery godziny w dwie osoby. Jeśli chcesz jeszcze przyśpieszyć ten proces możesz zamówić usługę “częściowy montaż poliwęglanu na fronty”.

 

Główne czynniki wpływające na cenę

 

Poliwęglan na szklarnię, a w szczególności jego grubość,  ma duży wpływ na cenę. Zawsze kupuj najgrubszy (2, 4, 6 mm) poliwęglan na który pozwoli Twój portfel. Drugim drogim elementem szklarni jest szkielet - upewnij się, co do grubości stali w profilach, a także co do gęstości ich mocowania. Trzecim czynnikiem są koszty dostawy całego produktu. Składane elementy będą tańsze w dostawie, ale odbędzie się to kosztem ich wytrzymałości, a Ty będziesz musiał poświęcić więcej czasu na montaż.

Szklarnia ogrodowa to temat rzeka, nie sposób zebrać tu wszystkich aspektów. Nie mniej jednak liczę, że uda Ci się dobrze wybrać. Udanych plonów!

 

Zapraszamy na nasz kanał YouTube!

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl