Wkręty pchełki

Wkręty pchełki
Kod Wkręty pchełki  samogwintując J.m.
W1PS3595 Wkręt 013 pchełki  samogwintując 3,5×9,5 (1000 szt) opak.
WPS3511 Wkręt 014 pchełki  samowiercący 3,5×11 (1000 szt) opak.
WPS3595 Wkręt 014 pchełki  samowiercący 3,5×9,5 (1000 szt) opak.

Wkręty pchełki: Hurtownia śrub w Warszawie

Potoczna nazwa „pchełka” została przydzielona najmniejszym wkrętam samogwintującym o długości 10-15 mm z łbem płaskim walcowym lub lekko wypukłym (często z łbem podkładowym). Końcówka trzpienia może mieć wiertło ułatwiające wkręcanie w cienkie materiały. Nacięcie z tyłu łba zabezpiecza łącznik przed samoczynnym poluzowaniem. Najczęściej takie wkręty samogwintujące są metalowe, w tym utlenione lub z powłoką cynkową (w celu zwiększenia odporności metalu na wpływy środowiska).

Najczęściej małe wkręty samogwintujące służą do mocowania cienkich paneli z blachy (żelaznej i aluminiowej) – podczas montażu konstrukcji bocznych, okładzin itp. Ze względu na niewielkie rozmiary wkręty pchełki dobrze nadają się do montażu podtynkowego – nie ma ryzyka, że końcówka trzpienia wyjdzie z tyłu elementów nośnych. W tym samym czasie ostry gwint pozwala na szczelne dopasowanie elementów złącznych do materiału i niezawodne zamocowanie w nim. Wiertło na końcu trzpienia ułatwia wkręcanie (bez wstępnego wiercenia) – występuje w wielu rodzajach „pchełek”.

Warto zauważyć, że wkręcanie małych wkrętów samogwintujących najlepiej wykonać za pomocą wkrętarki z ogranicznikiem momentu obrotowego. W przeciwnym razie „pchełki” mogą łatwo zostać bez łba. I usunięcie złamanego trzpienia, który utknął w ciele materiału, a nawet całego wkręta, ale z zerwanym nacięciem, będzie bardzo, bardzo trudne (ze względu na mały rozmiar łącznika).

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE

Wkręty pchełki z końcówką-wiertłem są najczęściej stosowane podczas wykonania montażu ram do systemów płyt gipsowo-kartonowych i podczas instalacji  wyrobów z metaloplastyka w budownictwie i dekoracji budynków i konstrukcji. W celu profesjonalnego praktycznego zastosowania wkrętów pchełek zalecamy uważne przeczytanie i zrozumienie kilku prostych zasad podanych poniżej. 

  • Wkręty pchełki najlepiej wkręcać w metal za pomocą elektronarzędzia z regulowaną siłą wkręcania i obrotami.
  • Osie wkręta i narzędzia powinny być prostopadłe do płaszczyzny płyty podczas wkręcania. Bit powinien mocno trzymać wkręt na osi wkrętarki lub wiertarki elektrycznej. Wkładka magnietyczna na bicie znacznie wzmocni utrzymanie wkręta przed wkręcaniem. 
  • Wkręcanie należy rozpocząć od niskich obrotów narzędzia z przejściem na wyższe.
  • Regulator siły wkrętarki (grzechotka) musi zapewniać zatrzymanie obrotu wkręta samogwintującego  w momencie szczelnego połączenia mocowanych materiałów.
  • Aby przymocować płyty do metalu, którego grubość przekracza 2 mm, zaleca się najpierw wywiercić w nim otwory za pomocą wiertła o średnice około 2,5 mm. 
  • Powierzchnie mocowanych materiałów powinny być dobrze oczyszczone z ciał obcych i szczelnie przylegać do siebie podczas wkręcania wkrętów samogwintujących. 
  • Kategorycznie nie zaleca się mocowanie materiałów płytowych na powierzchni z przykręcanymi wkrętami pchełkami (na przykład płyt gipsowo-kartonowych na profilach), ponieważ na powierzchni płyt pojawią się uszkodzenia od wystających łbów wkrętów.