Uprawa papryki w szklarni z poliwęglanu
Papryka jest znana i uprawiana na całym świecie ze względu na swoje wartości odżywcze. Jest bogatym źródłem witaminy E, magnezu, żelaza i błonnika, a także zawiera najwięcej ilość witaminy C spośród wszystkich warzyw uprawianych w Polsce.
Wiele osób zastanawia się czy można uprawiać paprykę w szklarni z poliwęglanu oraz w jaki sposób uzyskać obfity zbiór. Pochodzenie papryki - ciepłe regiony Ameryki - daje jasną informację, że warunki szklarniowe są dla niej idealne:
- pozwalają na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy,
- chronią przed spadkami temperatury,
- skracają czas dojrzewania,
- chronią przed uszkodzeniami w razie opadów,
- wydłużają czas owocowania do końca jesieni.
Jak zrobić rozsadę?
Produkcja rozsady papryki trwa ok. 10 tygodni. Nasiona kiełkują długo i nierównomiernie, dlatego należy je wysiewać od połowy lutego do pierwszej połowy marca. Nasiona należy wysiewać pojedynczo, na głębokość ok. 0,5 cm. Kiedy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe paprykę należy przepikować do większych doniczek.
Prawidłowo przygotowana rozsada powinna być zwarta i z dobrze przerośniętą bryłą korzeniową. Do szklarni należy ją przesadzić w pierwszej połowie maja, w zależności od siły wzrostu od 4 do 6 roślin na 1 m2.
Ile potrzeba światła do uprawy?
Do prawidłowego wzrostu papryka potrzebuje przynajmniej 12 godzin światła dziennego, inaczej zamiast zawiązywać owoce, będzie tworzyć tylko liście. Nie należy zbyt gęsto sadzić papryki, by uniknąć zacienienia roślin.
Szklarnia powinna znajdować się na otwartej przestrzeni, żeby elementy otoczenia nie utrudniały dostępu światła, a najkorzystniejszym ustawieniem szklarni to dłuższym bokiem na południe.
Jaka temperatura jest odpowiednia?
Optymalna temperatura w ciągu dnia dla papryki 22-27 ℃, a nocą 16-18 ℃. Poniżej 5 ℃ rośliny przestają rosnąć, a powyżej 30 ℃ nie zawiązują owoców lub będą zniekształcone. Dla utrzymania odpowiedniej temperatury szklarnia powinna być regularnie wietrzona, szczególnie w upalne dni, dlatego warto ją wyposażyć w okno dachowe do szklarni z poliwęglanu.
Poziom wilgotności
Młoda papryka w szklarni najlepiej rośnie przy wilgotności powietrza około 60 %, natomiast rośliny dojrzałe wymagają 70-75 %. W zbyt suchym powietrzu roślina będzie zrzucać zawiązki owoców lub owoce będą małe. W zbyt wilgotnej szklarni zwiększa się ryzyko pojawienia się pleśni i chorób grzybowych. Poziom wilgotności powietrza należy regulować przez wietrzenie.
Jak prawidłowo sadzić paprykę?
Rozsadę papryki można przesadzić do szklarni w pierwszej połowie maja, w zależności od siły wzrostu od 3 do 5 roślin na 1 m2. Krzewy należy sadzić w odległości od 30 do 50 cm w zależności od wysokości, a pomiędzy rzędami pozostawiać po 60-80 cm.
Pędy papryki są delikatne, co sprawia, że rośliny są łatwo się łamią pod ciężarem owoców, dlatego konieczne jest ich podwiązywanie. Dodatkowo utrzymywanie pędów w pionie ułatwia dostęp światła do wszystkich części rośliny. Do podwiązywania warto zastosować zestaw do podwiązywania roślin.
Podlewanie papryki
Papryka ma duże potrzeby wodne. Podlewanie papryki w szklarni rozpoczynamy po około 5 dniach od posadzenia rozsady. Do podlewania papryki należy używać wody o temperaturze otoczenia, najlepiej odstałej lub deszczówki.
W zależności od warunków pogodowych (nasłonecznienia i temperatury panującej w szklarni) najkorzystniej jest podlewać rośliny co 3-4 dni.
Nawożenie papryki
Dla prawidłowego wzrostu roślin i obfitych zbiorów należy stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producentów. I niedobór, i nadmiar składników pokarmowych spowodują zaburzenie wzrostu papryki, nieprawidłowe formowanie owoców lub nawet zamieranie całych roślin.