Jeż w ogrodzie
Jeże to prawdziwi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami niszczącymi ogrody i szklarniowe plony. Jesienią bardzo intensywnie żerują, bo gromadzą tłuszcz potrzebny do przeżycia zimy. Ich główne pożywienie to ślimaki, owady, chrząszcze, pająki, gąsienice i małe gryzonie (aby odgrodzić szkodniki polecamy naszą siatkę na gryzonie). Dziennie potrafią zjeść nawet 150 g pożywienia. W jednym ogrodzie trudno znaleźć wystarczającą ilość pożywienia, dlatego przechodzą z ogrodu do ogrodu.
Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 15°C zaczynają szukać miejsc, gdzie bezpiecznie spędzą zimę. Zapobiegliwe, robią wcześniej gniazda. Inne zasypiają też w jamach ziemnych, pod suchymi liśćmi lub pod drzewami. Przy okazji jesiennych porządków w ogrodzie warto sprawdzić czy w stercie liści i gałęzi nie ma żadnych mieszkańców. Jeśli będzie tam śpiący jeż, to należy go zostawić w spokoju pod grubą warstwą liści. Będzie miał szansę na przetrwanie zimy.
Warto też zadbać o to, aby ogrody i podwórka stały się miejscami przyjaznymi dla jeży. Wystarczą zgrabione na kupkę liście, albo specjalny domek (i pozostawienie przejścia w ogrodzeniu), żeby jeż mógł znaleźć schronienie.
Na przełomie listopada i grudnia jeże powinny już dawno spać. Jeżeli zimą spotkamy na drodze jeża, który nie zapadł w zimowy sen, to znaczy, że zwierzak wybrał niewłaściwe miejsce hibernowania lub też stracił zimowe schronienie. Wychłodzony i głodny jeż nie ma szans na przetrwanie o tej porze roku. Znalezionemu jeżowi można podać wodę, ale nie powinno się go karmić. Zwierzę niedożywione, wyziębione lub w szoku może źle zareagować na pokarm.
W razie wątpliwości można zrobić zwierzęciu zdjęcie i wysłać je do ośrodka opieki, aby upewnić się, czy faktycznie wymaga pomocy. Do czasu przyjazdu Straży Miejskiej jeża należy umieścić np. w kartonie wyłożonym papierowymi ręcznikami i przenieść w ciepłe miejsce. W kartonie można postawić butelkę z ciepłą wodą.